Karoserija za avto večinoma predstavlja vidne dele vozila. To so na primer pokrovi motorja, ogledalo, stebri, blatnik, vezna pločevina, nosilci, veznice. Tako motor kot karoserija sta ključnega pomena za dovolj dolgo življenjsko dobo vozila. Posledično je še kako zelo pomembno, da ju dobro vzdržujemo.
Čisto vsi deli, ki sestavljajo avtomobilsko karoserijo, omogočajo, da je vožnja z avtom primerna, in to ne glede na to, kateri letni čas je oziroma kakšno je stanje na cesti.
Kazalo strani:
Karoserija je odgovorna tudi za videz vozila
Na sploh pa je znano, da je karoserija za avto odgovorna predvsem za njegov izgled oziroma videz. Lahko celo rečemo, da njeni posamezni deli predstavljajo nek okvir, kamor se nato namešča čisto vse druge dele.
Avtomobilska karoserija torej poskrbi, da vaš jekleni konjiček sploh lahko stoji pokonci in da se na njega lahko nameščajo premični deli avta, kot so na primer kolesa, pogonska os in podobno.
Naloge avtomobilske karoserije
Avto karoserija oziroma deli karoserije za avtomobile predstavljajo posamezne elemente, ki so namenjeni predvsem za omogočanje varnosti, absorpcije energije in za razprševanje energije ob morebitnih udarcih oziroma trkih.
Lahko rečemo, da avto karoserija voznika in druge udeležence v avtu varuje pred različnimi vplivi vremena, obenem pa omogočajo tudi dovolj udobno ter prijetno vožnjo.
Deli karoserije za avto vplivajo na kakovost vožnje
Za primerno vožnjo v avtu poskrbijo vsi sestavni deli karoserije, ki vplivajo tudi na samo kakovost vožnje, prav tako na aerodinamiko. Med ključne sestavne dele avtomobilske karoserije tako sodijo odbijači, okna, paneli, žarometi, druga razsvetljava, vratne kljuke, pokrovi prtljažnika.
Seveda pa je karoserija za avto lahko narejene iz različnih materialov, kot sta na primer jeklo in aluminij. Če je vozilo dražje, je večja verjetnost, da je karoserija večinoma izdelana iz aluminija. Prav tako so vozila, ki sodijo v višje cenovne razrede, pogosto narejena iz ogljikovih oziroma karbonskih vlaken. Slednje na zelo učinkovit način pripomore k temu, da je avtomobil precej lažji, obenem pa tudi bolj vodljiv.
Karoserija za avto, ki vključuje omenjena vlakna, je tudi precej bolj toga. Slednje pa vsekakor učinkovito preprečuje zmečkanje ob morebitnih udarcih oziroma trkih. Vozila, ki imajo nižje težišče ter manjšo maso in boljšo aerodinamiko pa se uporablja samonosna avto karoserija.